Kronika 2018

WYBRANE WYDARZENIA Z ŻYCIA NASZEJ WSPÓLNOTY -  ROK 2018

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć

STYCZEŃ

 • 6.01. tradycyjnie w Uroczystość Objawienia Pańskiego na Mszy św. o godz. 10.00 modliłyśmy się wspólnie z naszymi Braćmi z Seminarium OFMConv z Krakowa
 • 8.01. otrzymałyśmy DEKRET z Penitencjarii Apostolskiej, w roku jubileuszowym bł. Salomei, o możliwości uzyskania odpustu zupełnego w naszym kościele, pod zwykłymi warunkami, aż do dnia 31 grudnia 2018 r. (treść Dekretu można przeczytać w zakładce o jubileuszu bł. Salomei)
 • 23.01.  na wspólnej Mszy św. o godz. 17.00 byli obecni klerycy z WSD Kraków (rocznik św. Zygmunta Gorazdowskiego). Po Mszy św. w naszej rozmównicy było spotkanie i wspólne kolędowanie

LUTY

 • 2.02. razem z całym Kościołem obchodziłyśmy uroczyście Dzień Życia Konsekrowanego. Dziękujemy za modlitwy, pamięć i życzenia skierowane do nas w tym dniu.
 • 19.02. o godz. 15.00 wystawieniem Najświętszego Sakramentu i wspólną Koronką do Bożego Miłosierdzia rozpoczęłyśmy z osobami zgromadzonymi w naszym kościele uroczystą nowennę miesięcy w Jubileuszowym Roku bł. Salomei. O godz. 17.00 nasz kościół wypełniły osoby konsekrowane i wierni świeccy, którzy razem z naszą wspólnotą uczestniczyli we Mszy św. sprawowanej przez o. Piotra Bielenina OFMConv, Gwardiana krakowskiego klasztoru oo. franciszkanów.

MARZEC

 • 6.03. o godz. 18.00 w ŚWIĘTO ODNALEZIENIA CIAŁA BŁ. SALOMEI o. Rafał Antoszczuk OFMConv przewodniczył nabożeństwu ku czci bł. Salomei w Jej jubileuszowym roku 750 - lecia śmierci. W wygłoszonym kazaniu powiedział między innymi: " Kochane Siostry, Bracia i Siostry, Pan Bóg daje nam ten niezwykły czas Jubileuszu 750-lecia śmierci bł. Salomei, by każdy z nas przy pomocy Błogosławionej zstąpił do pierwotnej miłości, by na nowo odkryć tę drogocenną perłę miłości Boga i bliźniego. Przyszliśmy tutaj, by się od niej uczyć wielu tych rzeczywistości dla naszego własnego uświęcania i uświęcania tych, których Pan Bóg stawia na naszej drodze. Przyszliśmy, aby wiara nasza połączona była z uczynkami, by dzięki wstawiennictwu bł. Salomei ożywiana była miłością, by nasza nadzieja na życie wieczne nie była zatruta światowymi bajaniami, bowiem „Chwalebny Bóg w świętych swoich w majestacie swoim, który jest czystym Duchem- Bóg błogosławiony, którego najczcigodniejsza czystość nigdy nie dotknęła zmazą ciała, hojny Dawca darów niewypowiedzianej łaski - szczególnym przywilejem obdarzył błogosławioną Salomeę - albowiem imię Salomea można tłumaczyć jako salutis meatus (lot ku zbawieniu) bowiem przez swą czystość dziewiczą prawdziwie szła zawsze droga zbawienia”. Przy jej pomocy zatem lećmy ku zbawieniu. Amen."
 • 10.03. Wyjątkowe spotkanie w Jubileuszowym Roku bł. Salomei
  W sobotnie popołudnie - 10.03.2018 r.- progi naszego klasztoru Sióstr Klarysek w Krakowie przy ul. Grodzkiej przekroczył Prezydent Polski Pan Andrzej Duda. Wizyta wcześniej niezaplanowana, choć przez nas oczekiwana, była dla nas miłym zaskoczeniem i  wielkim wyróżnieniem. To niecodzienne spotkanie miało miejsce w Jubileuszowym Roku bł. Salomei,  gdy nasza wspólnota podejmuje szczególną modlitwę za Ojczyznę w nowennie miesięcy za przyczyną naszej Błogosławionej. Podczas wizyty Pana Prezydenta był czas na rozmowę, zadanie pytań, wspólne zdjęcie i przede wszystkim na modlitwę w intencji Ojczyzny przy relikwiach bł. Salomei, pierwszej polskiej klaryski z rodu Piastów.
 • "RAMIONA JAKUBA" - to temat sesji rekolekcyjnej poprowadzonej przez o. Mateusza Stachowskiego OFMConv  (z prowincji gdańskiej), którą przeżywałyśmy w naszej wspólnocie w dniach 17-18-19.03. W oparciu o historię Józefa egipskiego odkrywałyśmy działanie Boga we własnej historii życia wraz z Jogo zbawczą mocą.
 • 19.03. - to był drugi dzień nowenny miesięcy w Jubileuszowym Roku bł. Salomei. Tego dnia naszą modlitwą była szczególnie otoczona młodzież. Mszy św. o godz. 17.00 przewodniczył o. Marcin Buntow OFMConv duszpasterz młodzieży franciszkańskiej z Krakowa, do koncelebry dołączył się o. Roman Barbużyński OFMConv z Lourdes we Francji. Na wspólnej Eucharystii modliła się z nami młodzież ze wspólnoty " Młode Leszcze" z Krakowa.
 • W dniu 24 marca, w naszej wspólnocie przypadał Kwartalny Dzień Pokuty, w którym trwałyśmy na adoracji Najświętszego Sakramentu przez 24 h, podejmując, między innymi, wspólnotowy post i modlitwę różańcową, prosząc w tym czasie szczególnie o ochronę prawną poczętych dzieci w Polsce.

KWIECIEŃ

 • 19.04. był kolejnym dniem nowenny miesięcy w Jubileuszowym Roku bł. Salomei. O godz.15.00 wystawieniem Najświętszego Sakramentu i wspólna Koronką do Bożego Miłosierdzia rozpoczęła się nasza wspólna modlitwa z klerykami WSD z Krakowa. O godz.17.00 Mszy św. w intencji kleryków przewodniczył Wicerektor WSD z Krakowa ks. Sławomir Kołata. Do koncelebry dołączyli się: ks. Cezary Kokociński CM - Wicerektor Instytutu Teologicznego Księży Misjonarzy w Krakowie; ks. Zbigniew Bielas - Proboszcz z Parafii Matki Bożej Dobrej Rady w Krakowie-Prokocimiu wraz z wikarym ks. Piotrem Grzesikiem; br. Zbigniew Kołodziejczyk OFMCap. Po zakończeniu Mszy św. i nabożeństwie nastąpiło przekazanie relikwii bł. Salomei na ręce Ks. Proboszcza do Parafii Matki Bożej Dobrej Rady w Krakowie-Prokocimiu. We Mszy św. uczestniczyli także przedstawiciele z Parafii z Prokocimia.

MAJ

 • W Wigilię Uroczystości Zesłania Ducha Świętego (19.05.) zgromadziliśmy się w naszym kościele w kolejnym dniu nowenny miesięcy w Jubileuszowym Roku bł. Salomei. Mszę św. tego dnia sprawował o. Stanisław Łucarz SJ - Kapelan KIK-u krakowskiego. W homilii o. Stanisław między innymi podkreślił, że Pan Bóg zawsze wybiera sobie ludzi, aby dokonywali pewnych dzieł w historii zbawienia. Wybrał ją - bł. Salomeę - aby była pierwszą klaryską w Polsce. (...) Jej czasy nie minęły. Dlaczego nie minęły? Bo żyła Bogiem.

 

Opublikowano 22 May 2018
Powered by CuteNews

Rok jubileuszowy

Intencje

Jeśli chcesz, abyśmy modliły się razem z tobą, w twoich intencjach – napisz do nas:
Ofiary

Jeśli chcesz nas wesprzeć materialnie:
PKO BP I ODDZIAŁ W KRAKOWIE
Nr 58 1020 2892 0000 5902 0161 5863

Kontakt

KLASZTOR SIÓSTR KLARYSEK
ŚW. ANDRZEJA APOSTOŁA W KRAKOWIE
ul. Grodzka 54, 31-044 Kraków

tel. +48 12 422 16 12
kom. 601 727 287
klaryski@klaryski.pl