Jubileuszowy rok bł. Salomei

Błogosławiona Salomea (1211 lub 1212 - 1268), Piastówna – księżniczka, która odrzuciła koronę królewską i wybrała ubóstwo idąc śladem św. Franciszka i św. Klary. Odkryła, że na Miłość odpowiada się miłością: całkowitą, pełną oddania i rezygnacji z siebie.

Dnia 19 listopada 2017 r. – w liturgiczne święto bł. Salomei - pierwszej polskiej klaryski - rozpoczął się JUBILEUSZOWY ROK 750 – lat od Jej śmierci.

Nasza krakowska wspólnota Sióstr Klarysek pragnie zaprosić do wspólnej modlitwy podczas nowenny miesięcy i duchowej łączności z nami w tym szczególnym ROKU JUBILEUSZOWYM 19.11.2017 – 19.11.2018.

NOWENNA MIESIĘCY rozpocznie się w lutym 2018 r. – każdego 19. dnia miesiąca w naszym kościele św. Andrzeja Ap. przy ul. Grodzkiej 54 w Krakowie, będzie sprawowana Msza św. o godz. 17.00 (szczegółowy plan dnia nowenny zamieszczamy w naszych AKTUALNOŚCIACH).

Jeżeli nie możesz uczestniczyć w nowennie miesięcy, łącz się z nami odmawiając modlitwę jubileuszową.Nowenna ku czci bł. Salomei
Każdego 19. dnia miesiąca

1500

Wystawienie Najświętszego Sakramentu i Koronka do Miłosierdzia Bożego

1630

Nieszpory

1700

Msza św. i uczczenie relikwii bł. Salomei - możliwość uzyskania odpustu zupełnego.

Ponad wszystko MIŁOŚĆ

"Reportaż pokazuje życie za klauzurą krakowskich sióstr klarysek, które w tym roku rozpoczęły dziękczynną modlitwę za dar błogosławionej Salomei, Piastówny, pierwszej polskiej klaryski w 750. rocznicę jej narodzin dla nieba. Siostry pokazują bezcenne, średniowieczne pamiątki po błogosławionej, przypominają historię jej życia i świętości oraz uchylają rąbka tajemnicy życia za klauzurą, a Ks. Arcybiskup Marek Jędraszewski tłumaczy znaczenie Błogosławionej Salomei i Sióstr Klarysek dla historii chrześcijańskiej Polski".


Przekazanie relikwii

Reportaż z przekazania relikwii bł. Salomei do sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu.

Toruń, 29.07.2019 r.

Modlitwa na Rok Jubileuszowy

Wszechmogący dobry Boże, Ciebie bł. Salomea kochała i wielbiła całym swoim życiem; przez Jej wstawiennictwo rozpal w moim sercu żywy płomień wiary i miłości oraz udziel mi łaski (...), o którą Cię proszę z pokora i ufnością. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.Modlitwy ku czci świętych

W 100. rocznicę odzyskania niepodległości, módlmy się też wspólnie za przyczyną bł. Salomei w intencji naszej ojczyzny.

Modlitwa bł. Salomei w intencji ojczyzny

Panie, któryś w bł. Salomei pochodzącej z królewskiego rodu Piastów, dał nam wzór miłości kraju ojczystego, udziel za jej wstawiennictwem naszej Ojczyźnie łaski pokoju i zgody wewnętrznej, wierności Bogu, Ewangelii i Kościołowi Świętemu, a nas umocnij na drodze zdobywania koniecznych nam wartości moralnych – wierności w małżeństwach, poszanowania życia dzieci, trzeźwości i pracowitości, abyśmy przez to zapewnili sobie Twoje błogosławieństwo na życie doczesne i wieczne.
Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.Nowenna miesięcy

Nasza krakowska wspólnota Sióstr Klarysek zaprasza do spotkania z wyjątkową kobietą, księżną, która odrzucając koronę królewską wybrała ubóstwo idąc śladem św. Franciszka i św. Klary. Błogosławiona Salomea, bo to o Niej mowa, odkryła, że na MIŁOŚĆ odpowiada się miłością: całkowitą, pełną oddania i rezygnacji z siebie. Dziś ponownie staje przed nami i uczy nas niezwykłego życia, ale nie według światowych reklam i współczesnych trendów mody. Ona – bł. Salomea – pomaga odkrywać drogę pójścia pod prąd egoizmu i wybierać wartości, które obecnie są tak często zdewaluowane i ośmieszane. Bł. Salomea wskazuje na czystość, skromność, odwagę, łagodność, służbę, wytrwałość i wierność ideałom. Wskazuje nam na prawdziwe wartości życia, na wierność w małżeństwie i zakonie, posługę ubogim, patriotyzm, modlitwę, miłość i pokój.

W tym wyjątkowym czasie nowenny miesięcy chcemy, gromadząc się wokół ołtarza Chrystusa, uwielbić całą Trójcę Świętą za życie, powołanie i świętość bł. Salomei, Piastówny, w Jubileuszowym Roku, kiedy przypada 750 lat od Jej śmierci. Pragniemy na nowy wydobyć piękno życia, powołania i przesłania tej Błogosławionej.

Pięćdziesiąt lat temu ówczesny Metropolita Krakowski, kard Karol Wojtyła (dziś św. Jan Paweł II) powiedział w homilii o bł. Salomei: „Czcimy Ją jako dziewicę, która za zgodą męża dochowała ślubu dziewictwa. Czcimy w niej równocześnie wzór wierności małżeńskiej w niełatwych kolejach losu. Czcimy w niej wreszcie powołanie do życia zakonnego, do kontemplacyjnej modlitwy i ofiary, która w sposób szczególny użyźnia glebę społeczności chrześcijańskiej. W bogatym dziedzictwie pierwszego tysiąclecia znajduje się również i to wielkie świadectwo wiary i miłości pełnej oddania Bogu i bliźniemu, jakie pozostawiła bł. Salomea.”

Dekret o odpuście zupełnym

W roku jubileuszowym błogosławionej Salomei, Penitencjaria Apostolska, udziela odpustu zupełnego, pod zwykłymi warunkami, który można uzyskać aż do dnia 31 grudnia 2018 roku i ofiarować za dusze wiernych przebywających w czyśćcu, poprzez nawiedzenie w formie pielgrzymki krakowski kościół świętego Andrzeja Apostoła i uczestnictwo w jubileuszowych obrzędach i okolicznościowych nabożeństwach.


Dekret