O Panie, uczyń z nas narzędzia Twego pokoju;
abyśmy siali miłość, tam gdzie panuje nienawiść;
wybaczenie, tam, gdzie panuje krzywda,
jedność, tam gdzie panuje zwątpienie;
nadzieję, tam gdzie panuje rozpacz;
światło, tam gdzie panuje mrok;
radość, tam gdzie panuje smutek.
Spraw, abyśmy mogli
nie tyle szukać pociechy,
co pociechę dawać;
nie tyle szukać zrozumienia, co rozumieć;
nie tyle szukać miłości, co kochać;
albowiem dając - otrzymujemy;
wybaczając - zyskujemy przebaczenie;
a umierając, rodzimy się do wiecznego życia.
Przez Jezusa Chrystusa. Pana naszego.
W Imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego (por. Mt 28, 19). Amen.
Niech Pan was błogosławi i niech was strzeże.
Niech wam okaże oblicze swoje i zmiłuje się nad wami.
Niech zwróci ku wam twarz swoją i niech obdarzy was pokojem (por. Lb 6, 24-26), moje siostry i córki, i wszystkie, które przyjdą i zostaną w tej naszej wspólnocie, i wszystkie inne, które w całym zakonie wytrwają aż do końca w tym świętym ubóstwie.
Ja, Klara, służebnica Chrystusa, roślinka świętego Ojca naszego Franciszka, siostra i matka wasza oraz innych sióstr ubogich, chociaż niegodna, proszę Pana naszego Jezusa Chrystusa przez Jego miłosierdzie i przez wstawiennictwo Jego Najświętszej Rodzicielki Maryi, św. Michała Archanioła, wszystkich Świętych, aby sam Ojciec niebieski dał wam i potwierdził to najświętsze błogosławieństwo w niebie i na ziemi (por. Rdz 27, 28); na ziemi, pomnażając was w łasce i swoich cnotach wśród swych sług i służebnic w swoim Kościele wojującym, w niebie, wywyższając was i uwielbiając wśród swych świętych w swoim Kościele tryumfującym.
Błogosławię was za mego życia i po mojej śmierci, jak tylko mogę i więcej niż mogę, wszystkimi błogosławieństwami, jakimi Ojciec miłosierdzia (por. 2 Kor 1, 3) błogosławił i będzie błogosławił swoim synom i córkom duchowym w niebie (Ef 1, 3) i na ziemi, i jakimi błogosławił i będzie błogosławić każdy ojciec i każda matka duchowa swoim synom i córkom duchowym. Amen.
Kochajcie zawsze Boga i swoje dusze, i wszystkie swoje siostry, i zachowujcie starannie to, co przyrzekłyście Panu.
Pan niech będzie zawsze z wami (por. 2 Kor 13, 11; J 12, 26) i obyście wy zawsze z Nim były (1 Tes 4, 17).
Wszechmogący, wiekuisty Boże, który jesteś źródłem wszelkiego dobra i łaski, wejrzyj na nas tu zgromadzonych. Niech Twoja nieskończona miłość, która napełniała świętą Klarę, ogarnie każdego z nas i udzieli nam tego, o co Cię z wiarą i pokorą prosimy.
Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
Albo
Wszechmogący, wieczny Boże, Ojcze światłości, od którego pochodzi wszelkie dobro i prawda, udziel nam Twego miłosierdzia. Ty, który obficie obdarzyłeś świętą Klarę, pokorną służebnicę Twoją, wieloma łaskami, również i nam udziel tego, o co Cię prosimy z wiarą i pokorą. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
Dzień pierwszy
Święta Klaro, która wielkodusznie i z otwartym sercem przyjęłaś zaproszenie Jezusa do życia w szczególnej bliskości z Nim, uproś nam umiłowanie Ewangelii i umiejętność życia według jej ideałów, abyśmy mogli osiągnąć szczęście błogosławionych w niebie. Amen.
Dzień drugi
Święta Klaro, Ty ukochałaś ubóstwo ponad inne cnoty ze względu na ubogiego Jezusa. Powiedziałaś, iż godną pochwały jest zamiana doczesności na wieczność i dóbr ziemskich na niebieskie. Naucz nas tak żyć, aby jedynym skarbem, który pragniemy posiąść, było życie wieczne i miłowanie bez końca Zbawiciela świata. Amen.
Dzień trzeci
Święta Klaro, wierna córko Boga, Ty uczyłaś przykładem, jak być pełnym miłosierdzia, współczucia, prostoty i pokory. Otwieraj nasze oczy i serca na potrzeby bliźnich, abyśmy stawali się miłosierni, jak miłosierny jest Ojciec nasz niebieski. Amen.
Dzień czwarty
Święta Klaro, zanurzona w adoracji Ukrzyżowanego, Ty głęboko przeżyłaś prawdę, że „najpiękniejszy spośród synów ludzkich stał się dla nas najlichszym z ludzi, był wzgardzony i poraniony przez biczowanie”. Naucz nas ukochać krzyż i z głębi serca dziękować Jezusowi za łaskę odkupienia. Amen.
Dzień piąty
Święta Klaro, której miłość do Chrystusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie ogarniała wszystko wokół, wspomóż nas swoim wstawiennictwem, aby nasze życie przemienione tu, u stóp Jezusa, stawało się coraz bardziej eucharystyczne. Amen.
Dzień szósty
Święta Klaro, Ty umiłowałaś Kościół, naszą Matkę, zrodzoną z przebitego boku Chrystusa. Wierna Kościołowi, zawsze służyłaś mu z pełnym oddaniem, ofiarując się Bogu. Naucz nas poświęcać każdą chwilę życia dla Mistycznego Ciała Chrystusa. Amen.
Dzień siódmy
Święta Klaro, patronko telewizji, naucz nas umiejętnie korzystać ze środków masowego przekazu, wybierając to, co służy pożytkowi i pomaga kształtować nasze człowieczeństwo, które jest darem Boga Stwórcy. Amen.
Dzień ósmy
Święta Klaro, roślinko św. Franciszka, Ty dzieliłaś ze swym serafickim Bratem miłość do Ewangelii, i jak on pragnęłaś wyruszyć w misyjną drogę, by wszystkim oznajmić Dobrą Nowinę o zbawieniu. Naucz nas wzajemnej miłości, abyśmy w czystości serca starali się „bardziej rozumieć niż szukać zrozumienia; bardziej przebaczać, aniżeli szukać przebaczenia”. Amen.
Dzień dziewiąty
Święta Klaro, jasna z imienia, której światło już za życia przenikało mury klasztorne, a po śmierci promieniuje pełnią swojego blasku, prosimy, pomóż nam przejść naszą drogę życia przyjmując jej codzienność w radości i nadziei, która otworzy nam bramy nowego życia ze Zmartwychwstałym. Amen.
Boże, Miłości odwieczna, Ty w swojej dobroci udzielasz nam niezliczonych łask i obdarzasz miłosierdziem. Dzięki Ci składamy za dary, jakimi hojnie ubogaciłeś Twoją służebnicę, błogosławioną Salomeę. Za jej wstawiennictwem wysłuchaj prośby, które Ci z pokorą i ufnością składamy. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
Dzień pierwszy
Błogosławiona Salomeo, Ty z wielką gorliwością zabiegałaś o chwałę Boga, czystość wiary i zbawienie dusz. Prosimy Cię, oręduj za wszystkimi, którzy poprzez głoszenie Słowa Bożego i przykład życia dają świadectwo wiary tym, którzy jeszcze nie słyszeli Dobrej Nowiny o Chrystusie. Niech ich misyjna gorliwość, wsparta Twoimi modlitwami, przyczyni się do wzrostu Królestwa Bożego pośród nas. Amen.
Dzień drugi
Błogosławiona Salomeo, Ty z troską zabiegałaś o unię Kościoła zachodniego ze wschodnim, uproś łaskę dojrzałego dialogu, przybliżającego dzień zjednoczenia wszystkich chrześcijan. Amen.
Dzień trzeci
Błogosławiona Salomeo, Ty, jako dziedziczka rodu Piastów i królowa Halicza, troszczyłaś się o poddany Ci lud, kierując nim z mądrością i rozwagą. Uproś rządzącym narodami i wspólnotami światło Ducha Świętego w rozeznawaniu woli Boga, aby społeczności rozwijały się w pokoju i wolności. Amen.
Dzień czwarty
Błogosławiona Salomeo, szczególna opiekunko Polski i Polaków, prosimy Cię, wstawiaj się u Boga za naszą Ojczyzną. Uproś nam łaskę godnego życia, aby nikomu nie brakowało pracy i codziennego chleba, aby umacniało się poszanowanie godności osoby ludzkiej od poczęcia do naturalnej śmierci, aby pogłębiało się życie religijne oraz wzrastały w narodzie wartości moralne i duchowe. Niech Twój przykład uczy nas, na czym polega prawdziwa miłość do Ojczyzny i każdego człowieka. Amen.
Dzień piąty
Błogosławiona Salomeo, Ty wybrałaś drogę dziewiczego życia w małżeństwie. Prosimy Cię, wspieraj swoim wstawiennictwem narzeczonych, aby dochowali czystości przedmałżeńskiej; małżonków, aby wytrwali w wierności, i rodziny, aby umacniały się w jedności i miłości. Niech przykład Twojego życia pobudza do coraz głębszego odkrywania wartości nieprzemijających i prowadzi do prawdziwego szczęścia. Amen.
Dzień szósty
Błogosławiona Salomeo, Ty w dobroci serca współczułaś cierpiącym, chorym i ubogim. Pomimo królewskiej godności służyłaś im z macierzyńskim oddaniem, troszcząc się o ich dobro duchowe i materialne. Uproś chorym, utrudzonym i pozbawionym środków do życia skuteczną pomoc otoczenia. Niech napełnieni miłością do Ukrzyżowanego czerpią nadzieję i moc z przebitego Serca Zbawiciela. Amen.
Dzień siódmy
Błogosławiona Salomeo, Ty pociągnięta przykładem świętych: Franciszka i Klary, wybrałaś życie ubogie i pokorne. Prosimy Cię, wypraszaj całej rodzinie franciszkańskiej niegasnący zapał w dążeniu do ewangelicznej doskonałości i miłość do Chrystusa Ukrzyżowanego. Amen.
Dzień ósmy
Błogosławiona Salomeo, Ty wielkodusznie odrzuciłaś koronę i godność ziemskiego panowania, i wybrałaś ubóstwo duchowe z miłości do Jezusa Chrystusa. Uproś nam łaskę pokory i głębię ducha, byśmy z umiarem korzystali z dóbr doczesnych i zabiegali o wieczne. Amen.
Dzień dziewiąty
Błogosławiona Salomeo, Ty oddałaś się Bogu przez gorliwą modlitwę i pokutę. Wspieraj nas wszystkich w wędrówce ziemskiej, abyśmy nie zagubili sensu i celu naszego życia, ale wiernie i wytrwale dążyli do Najwyższego Dobra, jakim jest sam Bóg. Amen.
Boże, Ojcze miłosierdzia, wielbimy Twoje ojcowskie Serce, krzyż Twojego Syna i potęgę miłości Ducha.
Dziękujemy Ci za bł. Salomeę, która służyła Ci z pobożnością i gorliwie umacniała wiarę w Twoim Kościele. Dziękujemy Ci, że dała nam wzór miłości Ojczyzny i troski o każdego człowieka.
Spraw, aby przykład jej życia i cnót, wytrwałej modlitwy i pokuty, pomógł nam pełniej naśladować Twojego Syna, Jezusa Chrystusa, wypełniać Jego przykazanie miłości i budować Jego Mistyczne Ciało, którym jest Kościół.
Prosimy o kanonizację bł. Salomei, by każdy mógł poznać świętość jej życia i otrzymać łaski za jej wstawiennictwem. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
(imprimatur 4471/2021, Kraków, 10 grudnia 2021)
Pokaż afekt matki,
Proś za swoje dziatki,
Boga wszechmocnego,
Oblubieńca Twego.
Niech Cię matką znamy,
Opiekunkę mamy,
U Boga naszego,
Dla nas wcielonego.
Panie, któryś w bł. Salomei pochodzącej z królewskiego rodu Piastów, dał nam wzór miłości kraju ojczystego, udziel za jej wstawiennictwem naszej ojczyźnie łaski pokoju i zgody wewnętrznej, wierności Bogu, Ewangelii i Kościołowi Świętemu, a nas umocnij na drodze zdobywania koniecznych nam wartości moralnych – wierności w małżeństwach, poszanowania życia dzieci, trzeźwości i pracowitości, abyśmy przez to zapewnili sobie Twoje błogosławieństwo na życie doczesne i wieczne.
Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
Boże nasz Ojcze od którego „pochodzi każde dobro i wszelki dar doskonały” (Jk1,17), dziękujemy Ci, żeś bł. Salomeę, księżnę i pierwszą klaryskę polską przyozdobił bogactwem cnót wiary, nadziei i miłości, duchem wierności małżeńskiej oraz pokuty i kontemplacji w życiu zakonnym.
Ty, przez swojego Syna, Jezusa Chrystusa uczyniłeś Salomeę swoja gorliwą naśladowczynią w szkole św. Franciszka i św. Klary, aby stała się Matką, mistrzynią i wzorem dla wielu pokoleń.
Ty, mocą Ducha Świętego rozpocząłeś w błogosławionej Salomei dzieło, które prowadziła wytrwale do końca swoich dni, spełniając służbę w świętym ubóstwie i szczerej pokorze.
Błogosławiona Salomeo prosimy Cię, wstawiaj się za Ojczyzną, za naszym miastem, za wszystkimi rodzinami i małżeństwami, za ludźmi młodymi, którzy przygotowują się do życia małżeńskiego. Wypraszaj Twoim Siostrom Klaryskom i Braciom Franciszkanom, aby pamiętali o swoich postanowieniach, by „podążali bezpiecznie z radością i ochoczo, ścieżką” swego powołania. Powiedz Jezusowi, aby posłał „robotników, na swoje żniwo” w życiu kapłańskim i zakonnym. Tobie polecamy nasze prośby…
Wypraszaj potrzebne łaski wszystkim chorym, ubogim. Bądź orędowniczką pokoju pomiędzy skłóconymi oraz proś Chrystusa za nami. Który żyje i króluje na wieli wieków. Amen.
Wszechmogący dobry Boże, Ciebie bł. Salomea kochała i wielbiła całym swoim życiem; przez Jej wstawiennictwo rozpal w moim sercu żywy płomień wiary i miłości oraz udziel mi łaski (...), o którą Cię proszę z pokora i ufnością. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
W Imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.
Ojcze nasz; Zdrowaś Maryjo; Wierzę w Boga
(na dużych paciorkach)
Błogosławiona Salomeo, która czystym sercem ukochałaś Chrystusa Pana, wyjednaj mi łaskę czystości duszy i ciała
(na małych paciorkach)
Błogosławiona Salomeo, przybądź mi z pomocą! (x10)
Na zakończenie koronki
Módlmy się: Boże Ojcze, za przyczyną bł. Salomei, która przez całe życie trwała w czystości, prosimy cię, udziel nam łaski czystości duszy i ciała, abyśmy otrzymali radość błogosławionych czystego serca, którzy oglądają Twoje oblicze w niebie. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
/imprimatur 419/2018; Kraków 26.02.2018/
W Imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.
Ojcze nasz; Zdrowaś Maryjo; Wierzę w Boga
(na dużych paciorkach)
Błogosławiona Salomeo, która ukochałaś polski naród żarliwą miłością, zachowaj naszą Ojczyznę w pokoju i jedności
(na małych paciorkach)
Błogosławiona Salomeo, wstawiaj się za nami! (x10)
Na zakończenie koronki
Módlmy się: Wszechmogący Boże, za przyczyną bł. Salomei prosimy Cię, okaż miłosierdzie naszej Ojczyźnie, oddal od niej wszelkie niebezpieczeństwa i napełnij ją Twoim błogosławieństwem. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
/imprimatur 419/2018; Kraków 26.02.2018/
Radość 1 - Zwiastowanie narodzin Syna Bożego
Radość 2 - Spotkanie ze św. Elżbietą
Radość 3 - Narodzenie Jezusa w Betlejem
Radość 4 - Pokłon mędrców
Radość 5 - Znalezienie 12-letniego Jezusa w Świątyni
Radość 6 - Zmartwychwstanie Jezusa
Radość 7 - Wniebowzięcie i ukoronowanie Maryi
Koronkę odmawia się tak, jak różaniec:
na początku każdej radości - Ojcze nasz, 10 x Zdrowaś Maryjo, Chwała Ojcu.Po modlitwie zawierającej medytację wszystkich radości Maryi, dla uczczenia wieku Maryi - według starej tradycji chrześcijańskiej Maryja przeżyła na ziemi 72 lata - dodaje się 2 Zdrowaś Maryjo.
Na zakończenie, dla uzyskania odpustu można, dodać zwyczajowe modlitwy w intencji papieża (Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo, Chwała Ojcu, Wierzę w Boga).